Naczyniak jako „maska” czerniaka złośliwego Analiza porównawcza dwóch przypadków kliniczno-dermatoskopowych

Wiadomości dermatologiczne

Artykuł przedstawia parę podobnych klinicznie i dermatoskopowo bezbarwnikowych wykwitów, z których jeden jest złośliwy, a drugi łagodny. Celem publikacji jest przedstawienie potencjalnych trudności w używaniu dermatoskopii. Dla opisanych przypadków przedstawiony jest wywiad, obraz kliniczny, dermatoskopowy i histologiczny. W tabeli zebrano porównanie obu obrazów dermatoskopowych. Autorki mają nadzieję, że przedstawione przypadki pomogą w uwrażliwieniu dermatoskopistów w diagnozowaniu subtelnych cech złośliwości na początkowym etapie wzrostu.

Naczyniaki krwionośne, malformacje naczyniowe i limfatyczne mają bardzo charakterystyczne cechy kliniczne i dermatoskopowe [1–3]. W zmodyfikowanej analizie wzorca te łagodne wykwity są opisane jako zmiany posiadające wzorzec czerwonych, fioletowych lub czarnych grudek, wewnątrz których nie występują naczynia krwionośne [4]. Nie mogą występować kolory melaniny brązowy, szary, niebieski i czarny ani białe linie charakterystyczne dla światła spolaryzowanego [4, 5].
Naczyniaki krwionośne wrodzone są obecne od urodzenia, nabyte pojawiają się w różnym wieku. Przedstawiamy analizę porównawczą kliniczną, dermatoskopową i histologiczną dwóch nabytych wykwitów z kolorem czerwonym u młodych mężczyzn.
 

POLECAMY

Ryc. 1. Nowe wykwity na skórze u dwóch młodych mężczyzn: 
A, C – obrazy kliniczne; B, D – obrazy dermatoskopowe. 
A, B – czerniak złośliwy pT3a na prawe...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę kwartalnika "Wiadomości dermatologiczne"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
  • ...i wiele więcej!

Przypisy