Dermokosmetyczna pielęgnacja skóry w terapii komplementarnej leczenia trądziku

Wiadomości dermatologiczne

Trądzik jest najczęstszą chorobą zapalną skóry w okresie dojrzewania. Choroba ta dotyka od 80 do nawet 100% osób w wieku 11–30 lat, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zmiany trądzikowe najczęściej lokalizują się na twarzy, plecach, klatce piersiowej, ale mogą też występować na pośladkach lub kończynach. Leczenie trądziku powinno obejmować dwie fazy: leczenia oraz podtrzymującą. Składniki stosowane w dermokosmetykach działają na różne szlaki patogenetyczne powstawania zmian i mogą być stosowane jako opcja leczenia podtrzymującego. Produkty do stosowania miejscowego są również stosowane do makijażu zniekształconej skóry i mają na celu poprawę jej wyglądu. Omówienie pielęgnacji i przekazanie instrukcji co do stosowanych kosmetyków w terapii uzupełniającej trądziku poprawia efekty terapii i jakość życia pacjentów. Dodatkowo korzystanie z odpowiednich dermokosmetyków zwiększa przestrzeganie zaleceń odnośnie do leczenia farmokologicznego i poprawia jego skuteczność. Dermokosmetyczna pielęgnacja skóry w terapii komplementarnej leczenia trądziku może przyczynić się do lepszych wyników klinicznych oraz poprawić przestrzeganie zaleceń przez pacjenta.

Wstęp 

Trądzik jest najczęstszą zapalną chorobą skóry w okresie dojrzewania [1]. Ma bezpośredni wpływ na wygląd fizyczny, dlatego wpływa na jakość życia pacjenta – im bardziej nasilone zmiany skórne, tym niższa jakość życia [2, 3].

POLECAMY

Choroba ta dotyka od 80 do nawet 100% osób w wieku 11–30 lat [4], zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Utrzymywanie się zmian trądzikowych w wieku dorosłym dotyczy coraz większej liczby osób i może sięgać nawet 50% pacjentów.

Zmiany trądzikowe najczęściej lokalizują się na twarzy, plecach, klatce piersiowej, ale mogą też występować na pośladkach lub kończynach [5]. W zależności od przewagi wykwitów skórnych (zaskórniki, grudki, krostki, nacieki zapalne) wyróżniamy różne postacie trądziku: zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy, ropowiczy oraz bliznowcowy (ryc. 1 i 2). Do rzadszych postaci zalicza się trądzik piorunujący oraz z wydrapania.

Leczenie trądziku powinno obejmować dwie fazy: leczenia oraz podtrzymującą. W pierwszej leki są przepisywane w celu zmniejszenia zakresu i nasilenia zmian trądzikowych. Faza leczenia podtrzymującego ma na celu zapobieganie nawrotom choroby. Składniki stosowane w dermokosmetykach działają na różne szlaki patogenetyczne powstawania zmian i mogą być stosowane jako opcja leczenia podtrzymującego. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie poprawy stanu skóry i zapobieganie pojawianiu się nowych zmian [6, 7]. Produkty do stosowania miejscowego są również stosowane do makijażu zniekształconej skóry i mają na celu poprawę jej wyglądu.

Ryc. 1. Trądzik grudkowo-krostkowy. Materiał własny Kliniki Dermatologii

Brak świadomości pacjentów odnośnie do preparatów do pielęgnacji skóry często wiąże się z dobieraniem przez nich nieodpowiednich produktów – komedogennych, drażniących czy też alergizujących [8], co z kolei prowadzi do pogorszenia stanu skóry.

Ryc. 2. Trądzik ropowiczy. Materiał własny Kliniki Dermatologii 

Omówienie pielęgnacji i przekazanie instrukcji co do stosowanych kosmetyków w terapii uzupełniającej trądziku poprawia efekty terapii i jakość życia pacjentów. Dodatkowo korzystanie z odpowiednich dermokosmetyków zwiększa przestrzeganie zaleceń odnośnie do leczenia farmakologicznego i poprawia jego skuteczność [9].

Pielęgnacja

Trądzik jest związany z upośledzoną funkcją bariery naskórkowej. U pacjentów wykazano zmniejszenie nawilżenia warstwy rogowej naskórka oraz zmniejszoną ilość wolnej...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę kwartalnika "Wiadomości dermatologiczne"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
  • ...i wiele więcej!

Przypisy