Witamina D w wybranych chorobach skóry

Wiadomości dermatologiczne

W ostatnich latach rosnące zainteresowanie rolą witaminy D w chorobach skóry spowodowało opublikowanie wielu wyników badań dotyczących związku tej witaminy z niektórymi chorobami skóry, m.in. z atopowym zapaleniem skóry, trądzikiem zwykłym, łuszczycą pospolitą, bielactwem, łysieniem plackowatym i androgenowym czy nawet nowotworami skóry. W tym artykule zwrócimy uwagę na rolę witaminy D w wybranych chorobach skóry.

Wstęp

Skóra ludzka jest miejscem syntezy witaminy D, a także organem docelowym dla jej biologicznie aktywnej formy. Ekspozycja na światło słoneczne jest znaczącym źródłem witaminy D. Szacuje się, że biosynteza cholekalcyferolu w skórze pokrywa 80–100% zapotrzebowania na witaminę D. Ale poza biosyntezą skóry witamina D jest dostarczana również przez wchłanianie w jelitach z żywności i suplementów diety lub produktów medycznych. 
Przez długi czas uważano, że funkcją witaminy D jest utrzymanie prawidłowej architektury kostnej poprzez homeostazę wapnia i fosforu, ale w ciągu ostatnich lat zwrócono uwagę na inne możliwe jej działania [1–3]. Witamina D wpływa na wiele funkcji w skórze – od proliferacji keratynocytów, różnicowania i apoptozy po utrzymywanie bariery ochronnej i procesy immunoregulacyjne. Najnowsze doniesienia literaturowe zwracają uwagę na immunomodulujące działanie tego związku, w tym stymulowanie różnicowania komórek układu odpornościowego oraz hamowanie produkcji cytokin prozapalnych, które przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego w wielu chorobach skóry [1, 4, 5].

POLECAMY

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą zapalną jednostek włosowo-łojowych. Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry w klinicznej praktyce dermatologicznej, która dotyczy ok. 80–100% osób w wieku 11–30 lat [6]. Przyczyna...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę kwartalnika "Wiadomości dermatologiczne"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
  • ...i wiele więcej!

Przypisy