Ukąszenia przez wszy, pchły i pluskwy – obraz kliniczny i leczenie

Wiadomości dermatologiczne

Ukąszenia przez owady stanowią wciąż częsty, acz niedoceniany problem w codziennej praktyce klinicznej. Do najpowszechniejszych zmian obserwowanych całorocznie należą te wywołane ukąszeniem wszy, pcheł i pluskiew. Postępowanie z pacjentami zarażonymi lub tymi, u których w najbliższym otoczeniu stwierdza się ukąszenia przez owady, polega nie tylko na włączeniu odpowiednich preparatów leczniczych, ale także na utrzymaniu reżimu sanitarno-higienicznego. Zagadnienie to stanowi problem interdyscyplinarny, gdyż wiele z omawianych chorób dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci, niezależnie od statusu socjoekonomicznego, i na pewno spotka się z nimi w gabinecie nie tylko dermatolog, ale także lekarz rodzinny, pediatra i lekarze innych specjalności. Pomijając objawy wywoływane przez ukąszenia owadów, należy zwrócić uwagę, iż niektóre insekty mogą przenosić drobnoustroje chorobotwórcze.

WPROWADZENIE

Ukąszenia przez owady stanowią wciąż częsty, acz niedoceniany problem w codziennej praktyce klinicznej. Istotną przeszkodą jest fakt, iż napotykane przypadki zarażenia nie są aktualnie raportowane, stąd brak jest rzetelnych danych epidemiologicznych i nieznana jest dokładna skala problemu [1]. Do najpowszechniej obserwowanych niezależnie od pory roku zmian należą te wywołane ukąszeniem wszy, pcheł i pluskiew. Owady te mogą żerować zarówno na dzieciach, jak i na osobach dorosłych [1]. 
Postępowanie z pacjentami ukąszonymi przez owady polega nie tylko na włączeniu odpowiednich preparatów leczniczych, ale także na utrzymaniu reżimu sanitarno-higienicznego celem maksymalizacji efektów terapii i zapobiegania dalszej transmisji [2]. Abstrahując od objawów wywoływanych przez ukąszenia owadów, należy zwrócić uwagę, iż niektóre insekty mogą przenosić drobnoustroje chorobotwórcze [1]. 
Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących objawów klinicznych, dróg transmisji oraz możliwości rozpoznania i leczenia wszawicy, ukąszeń pcheł i pluskiew, z którymi mogą się zetknąć lekarze wielu różnych specjalności.

POLECAMY

WSZAWICA

Wszawica to choroba wywoływana przez wszy – bezskrzydłe owady. Zależnie od gatunku wszy wyróżniamy trzy podtypy wszawicy: głowową, łonową i odzieżową. Wszystkie gatunki wszy są bezwzględnymi zewnętrznymi pasożytami człowieka i żywią się krwią [1].

Wszawica głowowa
Wszawica głowowa (pediculosis capitis) jest wywoływana przez wesz głowową (Pediculus humanus var. capitis). Wszy głowowe są przenoszone przede wszystkim poprzez kontakt bezpośredni, ponadto mogą przetrwać do kilku dni na przedmiotach, np. szczotkach czy nakryciach głowy. Dane epidemiologiczne wskazują, iż wszawica głowowa występuje częściej u dzieci, częściej u płci żeńskiej (głównie z powodu utrzymywaniu dłuższych włosów), u pacjentów niezależnie od statusu socjoekonomicznego [1].
W badaniu podmiotowym pacjent zgłasza silny świąd skóry owłosionej głowy. W badaniu przedmiotowym na skórze owłosionej głow...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę kwartalnika "Wiadomości dermatologiczne"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
  • ...i wiele więcej!

Przypisy