Postępowanie terapeutyczne w łuszczycy odwróconej i łuszczycy narządów płciowych

Wiadomości dermatologiczne

Leczenie łuszczycy odwróconej i łuszczycy narządów płciowych może sprawiać trudności z powodu dużej wrażliwości zajętych chorobowo obszarów skóry oraz działania czynników fizykalnych takich jak wilgoć czy tarcie. Zalecaną terapią pierwszego rzutu są miejscowe steroidy, inhibitory kalcyneuryny oraz analogi witaminy D. W ciężkich i opornych przypadkach wskazane jest zastosowanie terapii ogólnoustrojowej. Szczególnie wysoką skuteczność odnotowano w leczeniu z zastosowaniem leków biologicznych, zwłaszcza iksekizumabu. Ze względu na ryzyko zakażeń zajętych chorobowo obszarów skóry konieczne może się okazać również okresowe miejscowe leczenie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

Łuszczyca jest przewlekłą, proliferacyjną chorobą zapalną skóry charakteryzującą się powstawaniem rumieniowych blaszek pokrytych srebrzystymi łuskami. Łuszczyca jest uważana za chorobę ogólnoustrojową, której mogą towarzyszyć mediowane zapalnie choroby psychiczne, metaboliczne, reumatyczne i sercowo-naczyniowe. Częstość występowania łuszczycy jest odmienna w różnych regionach geograficznych. W Europie Środkowej szacowana jest na 0,62–5,32% [1]. 
Jedną z odmian łuszczycy jest łuszczyca odwrócona. Charakteryzuje się występowaniem zmian łuszczycowych w obrębie fałdów skóry, najczęściej w okolicach pachowej, odbytowo-płciowej i podpiersiowej. Szacuje się, że łuszczyca odwrócona dotyczy od 3 do 7% pacjentów cierpiących na łuszczycę skóry gładkiej [2]. 
Specyficzną odmianą łuszczycy odwróconej jest łuszczyca narządów płciowych. W większości przypadków zmiany na narządach płciowych towarzyszą zmianom na innych częściach ciała, jednakże u mniej więcej 5% pacjentów choroba może dotyczyć wyłącznie narządów płciowych [3]. Zajęcie przez zmiany łuszczycowe okolic narządów płciowych prowadzi do znacznego obniżenia jakości życia, szczególnie w odniesieniu do funkcji seksualnych. Ponadto pacjenci ci znamiennie częściej chorują na depresję, zaburzenia lękowe i doświadczają myśli samobójczych [4]. 
Cechą wspólną dla łuszczycy odwróconej i łuszczycy narządów płciowych jest zajęcie przez zmiany chorobowe szczególnie cienkiej i wrażliwej skóry, która jest bardziej narażona na wystąpienie działań niepożądanych leczenia miejscowego. Ciepło, wilgoć i tarcie miejsc występowania łuszczycy odwróconej i łuszczycy narządów płciowych skutkują częstszym występowaniem maceracji i pęknięć oraz kolonizacją tych obszarów przez bakterie i grzyby. W ostateczności obraz kliniczny łuszczycy odwróconej i łuszczycy narządów płciowych znacznie różni się od typowych zmian łuszczycowych zlokalizowanych w zakresie skóry gładkiej. Zmiany te mają bowiem zwykle wygląd dobrze odgraniczonych ognisk rumieniowo-naciekowych i są pozbawione łuski (zdj. 1). 
 

POLECAMY

Zdj. 1. Zmiany łuszczycowe w szparze międzypośladkowej


Dlatego w diagnostyce różnicowej, a także w pomyłkach diagnostycznych często uwzględniane są zakażenia bakteryjne i grzybicze skóry. O ile diagnoza łuszczycy skóry gładkiej zwykle...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę kwartalnika "Wiadomości dermatologiczne"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
  • ...i wiele więcej!

Przypisy