Izotretynoina w trądziku

Wiadomości dermatologiczne

Trądzik pospolity jest częstym przewlekłym zapalnym zaburzeniem jednostki włosowo-łojowej powodowanym przede wszystkim wzmożoną produkcją łoju, hiperkeratynizacją mieszków włosowych, kolonizacją bakteryjną i stanem zapalnym [1]. Stan ten charakteryzuje się przewlekłym lub nawracającym rozwojem zaskórników, rumieniowych grudek i krost najczęściej zlokalizowanych na twarzy, plecach i dekolcie [2]. O leczeniu trądziku decyduje ciężkość choroby. Izotretynoina jest wskazana w leczeniu trądziku zapalnego o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, a także przypadków trądziku opornego na inne opcje leczenia [3].

Wstęp

Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest chorobą zapalną mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. Do czynników chorobotwórczych należą: nieprawidłowa proliferacja gruczołów łojowych, nadmierna produkcja łoju, kolonizacja Cutibacterium acnes (C. acnes) oraz naciek zapalny w obrębie mieszków włosowych [1]. Ponadto wydaje się, że mechanizmy regulacji neuroendokrynnej, dieta oraz czynniki genetyczne mają wpływ na przebieg choroby [4]. Trądzik cechuje się występowaniem zaskórników, grudek, krost, guzków, pseudocyst i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych, głównie na twarzy i plecach [2]. Trądzik najczęściej pojawia się w wieku dojrzewania – występuje u ok. 85% nastolatków. Może także występować u noworodków, niemowląt i dzieci przed okresem dojrzewania [5].

POLECAMY

O leczeniu trądziku decyduje ciężkość choroby. Izotretynoina jest wskazana w leczeniu trądziku zapalnego o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, a także przypadków trądziku opornego na inne opcje leczenia, w tym antybiotyki i środki miejscowe [3].

Izotretynoina

Izotretynoina (kwas 13-cis-retinowy), retinoid I generacji, wpływa na procesy różnicowania się sebocytów i keratynocytów [6]. Lek jest zarejestrowany od 12. roku życia, a wskazaniem do jego stosowania według charakterystyki produktu leczniczego (ChPL) są ciężkie postaci trądziku oporne na standardowe leczenie. 

Forma doustna izotretynoiny znajduje istotne miejsce w leczeniu trądziku, ponieważ charakteryzuje się szybkim i długoterm...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę kwartalnika "Wiadomości dermatologiczne"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
  • ...i wiele więcej!

Przypisy