Cynk w dermatologii

Wiadomości dermatologiczne

Cynk jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla zdrowia i życia człowieka, szeroko dostępnym w różnych suplementach witaminowych. Zapewnienie odpowiedniego poziomu spożycia cynku powinno być kluczowym elementem prawidłowej diety, ograniczającym rozwój chorób dzieci, przyspieszającym ich rozwój fizyczny i zmniejszającym śmiertelność w krajach rozwijających się. Jest to pierwiastek niezbędny do funkcjonowania wielu enzymów, które kontrolują różne procesy w naszym organizmie, łącznie z tworzeniem DNA. Cynk odgrywa znaczącą rolę w zdrowiu skóry, włosów, paznokci, zębów, kości, mięśni, nerwów i funkcji mózgu. Około 6% dostarczonego do organizmu cynku znajduje się właśnie w skórze. Niedobór cynku jest ważnym problemem zdrowia publicznego. Praca ma na celu przedstawienie wybranych chorób skóry, w których leczeniu zastosowanie mają zewnętrzne preparaty cynku oraz jego suplementy.

Cynk jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania zdrowej skóry. 
Tlenek cynku stosowany miejscowo jest zalecany jako środek przeciwzapalny, m.in. w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry oraz w pielęgnacji skóry swędzącej i suchej. Cynk w połączeniu z miejscową erytromycyną jest stosowany w leczeniu trądziku. Preparaty zawierające cynk są zalecane w łagodzeniu objawów trądziku, ospy wietrznej, półpaśca, opryszczki, wspomagają gojenie ran takich jak nacięcia chirurgiczne, oparzenia, owrzodzenia podudzi i inne podrażnienia skóry (z tego powodu wiele plastrów zawiera tlenek cynku). Związki cynku mają ogromne znaczenie w pielęgnacji skóry – dzięki właściwościom ściągającym i osuszającym łagodzą odparzenia i swędzenie skóry. Cynk jest również uznawany za filtr przeciwsłoneczny, chroniący skórę przed szkodliwymi działaniami promieni słonecznych. Cynk jest używany jako środek przeciwzapalny, łagodzący dyskomfort spowodowany np. oparzeniami słonecznymi. Co ciekawe, jest środkiem odstraszającym owady. Dodatkowo jako środek bakteriobójczy jest dodawany do wysokiej jakości kosmetyków i przyborów toaletowych [1]. 
Cynk stosowany ogólnie stymuluje podziały komórkowe, prawidłowe gojenie oraz zwiększa transport witaminy A do skóry, pomagając w ochronie przed uszkodzeniem i stymulując naprawę uszkodzeń naskórka. Możliwe przyczyny niedoboru cynku to:

POLECAMY

  • nieprawidłowe odżywianie (m.in. podczas odchudzania i u alkoholików), 
  • zaburzenia wchłaniania (w przebiegu zapalnych chorób jelit, w zespole złego wchłaniania, w przebiegu przewlekłych biegunek, w zapaleniu trzustki i przewlekłych chorobach nerek),
  • zwiększone jego zużycie (m.in. w ciąży, laktacji, w okresie pooperacyjnym czy w przebiegu nowotworów złośliwych).

Zmiany skórne w przebiegu niedoboru cynku dotyczą najczęściej dystalnych części kończyn i okolic naturalnych otworów ciała; czasem przypominają rumień nekrolityczny wędrujący (kojarzony z glukagonomą trzustki). Objawy ogólne obejmują biegunkę, zahamowanie wzrostu, światłowstręt, zmiany nastroju, zmiany w OUN, np. hipogeuzję (upośledzenie czucia smaku), a także nieprawidłowe gojenie ran. Do grup ryzyka niedoboru cynku nal...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę kwartalnika "Wiadomości dermatologiczne"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
  • ...i wiele więcej!

Przypisy