Leki przeciwhistaminowe (LP) są wręcz idealnym narzędziem terapeutycznym w odniesieniu do dwóch bardzo istotnych jednostek chorobowych – pokrzywki oraz alergicznego nieżytu nosa i spojówek. Jest to w pełni logiczne, gdyż histamina stanowi jeden z podstawowych mediatorów warunkujących rozwój objawów choroby, jaką jest pokrzywka (rumień, obrzęk, świąd i pieczenie skóry), oraz klinicznych objawów nieżytu nosa.
POLECAMY
Koncentrując się na pokrzywce, udokumentowano, że poza histaminą szeroki panel mediatorów preformowanych oraz syntetyzowanych de novo ma niezaprzeczalnie bardzo ważne znaczenie w rozwoju objawów klinicznych choroby.
Przewlekła pokrzywka spontaniczna (PPS) należy do grupy autoimmunologicznych chorób zapalnych (stąd w fazie zaostrzenia objawów chorobowych rejestrujemy podwyższenie stężenia wskaźników ostrej fazy w surowicy krwi pacjentów). Dodatkowo wiadomo, że zarówno synteza, jak i uwalnianie mediatorów reakcji pokrzywkowych są zależne od rozmaitych, niejednokrotnie trudnych, a czasem wręcz niemożliwych do ustalenia czynników przyczynowych i/lub wyzwalających [1, 2].
Farmakologiczne aspekty stosowania leków przeciwhistaminowych u dzieci
Stosowanie LP w przypadku dzieci należy zaliczyć do trudnych sytuacji klinicznych, gdyż populacja pediatryczna prezentuje niejednokrotnie fizjologiczne odmienności wynikające m.in. z niedojrzałości wielu układów i narządów, w tym układów immunologicznego, nerwowego i pokarmowego.
Uważa się, że zarówno farmakokinetyka, jak i farmakodynamika LP różnią się w istotnym stopniu w zależnoś...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę kwartalnika "Wiadomości dermatologiczne"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
- ...i wiele więcej!