Hidradenitis suppurativa. Trudna w diagnostyce, niemożliwa do wyleczenia

Wiadomości dermatologiczne

– Kilka lat temu chcieliśmy zbadać, jak ta choroba wpływa na partnerów pacjentów. Okazało się, że ponad 30% chorych w ogóle nie ma partnera życiowego. Poczucie odrzucenia społecznego jest wśród nich bardzo duże – o hidradenitis suppurativa opowiada prof. dr hab. Jacek Szepietowski, kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Ewelina Kodzis: Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jako jedna z nielicznych w Polsce specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu m.in. ropni mnogich pach. Proszę opowiedzieć, co to za choroba.

POLECAMY

Prof. dr hab. Jacek Szepietowski: Nie jest to adekwatna nazwa dla tego schorzenia, ale tak naprawdę nie ma ono właściwej polskiej nazwy. Czasami używa się również dość niefortunnego określenia trądzik odwrócony.

Trądzik kojarzy się z czymś mniej poważnym niż ta dolegliwość…
– Jako dermatolog uważam, że trądzik zwyczajny jest chorobą poważną, mającą ogromny wpływ na psychikę i funkcjonowanie człowieka. Natomiast zgodzę się z tym, że stan kliniczny pacjentów z trądzikiem odwróconym jest o wiele cięższy, praktycznie nie do porównania z trądzikiem zwyczajnym. Trzeba jednak zaznaczyć, że nazwa „ropnie m...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę kwartalnika "Wiadomości dermatologiczne"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
  • ...i wiele więcej!

Przypisy