Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wiadomości dermatologiczne

27 września 2022

NR 15 (Wrzesień 2022)

Hidradenitis suppurativa. Trudna w diagnostyce, niemożliwa do wyleczenia

0 118

– Kilka lat temu chcieliśmy zbadać, jak ta choroba wpływa na partnerów pacjentów. Okazało się, że ponad 30% chorych w ogóle nie ma partnera życiowego. Poczucie odrzucenia społecznego jest wśród nich bardzo duże – o hidradenitis suppurativa opowiada prof. dr hab. Jacek Szepietowski, kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Ewelina Kodzis: Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jako jedna z nielicznych w Polsce specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu m.in. ropni mnogich pach. Proszę opowiedzieć, co to za choroba.

POLECAMY

Prof. dr hab. Jacek Szepietowski: Nie jest to adekwatna nazwa dla tego schorzenia, ale tak naprawdę nie ma ono właściwej polskiej nazwy. Czasami używa się również dość niefortunnego określenia trądzik odwrócony.

Trądzik kojarzy się z czymś mniej poważnym niż ta dolegliwość…
– Jako dermatolog uważam, że trądzik zwyczajny jest chorobą poważną, mającą ogromny wpływ na psychikę i funkcjonowanie człowieka. Natomiast zgodzę się z tym, że stan kliniczny pacjentów z trądzikiem odwróconym jest o wiele cięższy, praktycznie nie do porównania z trądzikiem zwyczajnym. Trzeba jednak zaznaczyć, że nazwa „ropnie mnogie pach” jest myląca, gdyż zmiany nie występują jedynie w obrębie pach. Pojęcie acne inversa, trądzik odwrócony, zostało wprowadzone przez badaczy niemieckich, jednak w Polsce czy w Stanach Zjednoczonych najczęściej posługujemy się nazwą łacińską lub anglojęzyczną hidradenitis suppurativa.

 

 

Przygotowując się do wywiadu, spotkałam się również z określeniem bakteryjne zakażenie gruczołów apokrynowych.
– Ta nazwa jest już całkowicie przestarzała i błędna. W tej chwili wiemy, że zakażenie bakteryjne nie odgrywa tutaj kluczowej roli, jest wtórne. Hidradenitis suppurativa to choroba zapalna, przewlekła, nawrotowa, immunologiczna i niezwykle uciążliwa, jedna z najbardziej upośledzających codzienne funkcjonowanie w całej dermatologii.

I ponoć bardzo trudna do zdiagnozowania? 
– To kwestia doświadczenia, gdyż diagnostyka opiera się tu przede wszystkim na obrazie klinicznym i doświadczeniu specjalisty. Uczestniczyliśmy w badaniu międzynarodowym, które wykazało, że na poprawną diagnozę tego schorzenia pacjenci w Europie oczekują średnio siedem lat i odwiedzają trzech lub czterech lekarzy. To naprawdę dużo choćby w porównaniu z inną jednostką chorobową, łuszczycą, gdzie czas postawienia diagnozy wynosi ok. roku, a pacjentem zajmuje się zwykle jeden lekarz. To może sugerować, że istnieje pewna trudność w rozpoznaniu. Jednak głównym problemem jest to, że pacjenci trafiają do rozmaitych specjalistów, nie zawsze do dermatologów. Czasami jest to lekarz pierwszego kontaktu, czasami chirurg. Choroba manifestuje się początkowo wyłącznie w postaci ropni, co sprawia, że nie rozważa się występowania jednostki chorobowej przewlekłej, tylko koncentruje się na ropniu właśnie, nacina go, leczy antybiotykami. Przez to choroba nie jest od początku dobrze rozpoznana i należycie kontrolowana. 

 

 

Niewiele ośrodków zajmuje się tą chorobą… 
– Przez wiele lat możliwości pomocy pacjentom z hidradenitis suppurativa były bardzo ograniczone. W Europie jedynie kilka centrów zajmowało się tą jednostką chorobową pod względem naukowym. Byli to badacze z Danii i Holandii, a także nasz wrocławski ośrodek. W miarę rozwoju lecznictwa pojawiły się nowe opcje terapeutyczne, do których należy m.in. leczenie biologiczne. Zainteresowanie chorobą wzrosło, zawiązało się więcej grup badawczych zajmujących się tym tematem. W rezultacie jesteśmy w stanie lepiej pomagać pacjentom. 

 

 

Dlaczego właśnie prowadzona przez Pana klinika znajdowała się w gronie tych pionierskich ośrodków?
– Jest to jednostka chorobowa, która wymaga holistycznego podejścia. Niewątpliwie ogromną rolę odgrywa leczenie zachowawcze, włączając w to wspomniane wcześniej leczenie biologiczne. Jednak na każdym etapie rozwoju hidradenitis suppurativa zastosowanie ma również leczenie chirurgiczne, od bardzo prostego wycięcia pojedynczej zmiany czy deroofingu do rozległych zabiegów polegających na głębokim usunięciu do powięzi całego zajętego obszaru skóry. Nasz ośrodek ma najlepiej rozwiniętą chirurgię dermatologiczną w kraju, dzięki czemu jest w stanie odpowiednio zająć się pacjentem w każdym stadium nasilenia klinicznego choroby. W kwestii leczenia tego schorzenia jesteśmy ośrodkiem referencyjnym dla całej Polski.

Jakie są stadia choroby?
– Jako pierwsze pojawiają się guzy zapalne. Ich lokalizacja może być różna, często są to doły pachowe lub obszar anogenitalny, ale zmiany mogą się pojawić także na udach, klatce piersiowej, a nawet w okolicy szyi czy karku. Następnie t...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę kwartalnika "Wiadomości dermatologiczne"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy