Najlepsza pielęgnacja dla skóry trądzikowej

Otwarty dostęp

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem? Jakie są jego rodzaje i przyczyny powstawania? Przeczytaj poradnik prawidłowej pielęgnacji cery trądzikowej

Czym jest trądzik? Główne rodzaje 

To choroba skóry objawiająca się licznymi stanami zapalnymi w postaci wyprysków, torbieli, krost. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości skórnych, występuje zazwyczaj u osób w wieku dojrzewania, a niejednokrotnie również u dorosłych. Może występować na różnych obszarach ciała, ale najczęściej dotyka twarzy, pleców, klatki piersiowej oraz ramion. Zmiany trądzikowe charakteryzują się zróżnicowanym nasileniem: od łagodnego do ciężkiego, gdzie te ostatnie może powodować blizny i przebarwienia.

POLECAMY

Do powstawania trądziku przyczynia się zaburzenie pracy gruczołów łojowych wytwarzających nadmiernie dużo sebum. Zapycha ono pory, dlatego tworzy się podłoże do zaskórników, a później – namnażania bakterii i powstania stanu zapalnego.

Wbrew powszechnej opinii trądzik w różnych odmianach może pojawić się zarówno u osób ze skórą suchą, jak i z tłustą lub mieszaną.

Rodzaje trądziku 

Trądzik to bardzo skomplikowana i trudna do zwalczenia dolegliwość ze względu na odmiany i związane z nimi sposoby leczenia. Najpopularniejsza klasyfikacja obejmuje:

 1.  Trądzik pospolity (inaczej trądzik młodzieńczy) – najczęstszy, występuje zazwyczaj u nastolatków w okresie dojrzewania, wiąże się z wahaniami hormonalnymi, a konkretnie – z wyższym poziomem androgenów. Są cztery odmiany: od najłagodniejszej, zaskórnikowej po zaognioną i najtrudniejszą do wyleczenia.
 2.  Trądzik różowaty – dotyka zazwyczaj osób dorosłych, najczęściej kobiet między 30. a 40. rokiem życia. Jego powstawanie jest związane z zaburzoną pracą układu krwionośnego w okolicy twarzy. Początkowym objawem są czerwone plamy, na których z czasem pojawiają się wypryski i stan zapalny.
   

>>Dowiedz się więcej na temat trądziku różowatego

 1.  Trądzik ropowiczy – cięższa forma trądziku pospolitego, charakteryzuje się dużymi czerwonymi bolesnymi krostami i guzkami wypełnionymi ropą; może prowadzić do powstawania blizn i przebarwień skóry, dlatego często wymaga specjalistycznego leczenia.
 2.  Trądzik hormonalny – jest spowodowany wahaniami poziomu hormonów, co wpływa na aktywność gruczołów łojowych. Występuje u dorosłych, np. podczas: ciąży, menopauzy lub stosowania środków antykoncepcyjnych – może być kontynuacją trądziku młodzieńczego. Zmiany skupiają się głównie na linii żuchwy i brody oraz na szyi. Bardzo często są to duże, bolesne, twarde grudki umiejscowione głęboko pod skórą. Mogą pozostawiać blizny.
   

>>Dowiedz się więcej na temat trądziku hormonalnego

Poza wymienionymi postaciami trądziku wyróżnia się także trądzik skupiony, bliznowaty i wywołany. Aby rozpoznać rodzaj choroby i wybrać leczenie oraz kosmetyki, najlepiej skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem.

Jakie są główne przyczyny powstawania trądziku? 

Czynniki sprzyjające występowaniu trądziku najczęściej są złożone i obejmują kombinację przyczyn genetycznych, hormonalnych, środowiskowych oraz stylu życia i żywienia. Choć za głównego winowajcę uważa się nadmierne wytwarzanie sebum, to jednak różnorodność odmian sprawia, że trudno wskazać jedną konkretną przyczynę.

Nadprodukcja łoju wynika najczęściej ze zmian hormonalnych, dlatego często tę dolegliwość kojarzy się z okresem dojrzewania. Tymczasem do wahania stężenia hormonów może dojść na każdym etapie życia. Nie bez znaczenia są: skłonności genetyczne, dieta, sposób pielęgnacji i styl życia.

Do najczęstszych przyczyn nadprodukcji sebum, a co za ty .m idzie – powstawania trądziku, zalicza się:

 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
 • predyspozycje genetyczne,
 • silny i długotrwały stres,
 • przyjmowanie doustnej antykoncepcji oraz niektórych leków, np. tych zawierających kortykosteroidy,
 • ekspozycja na: zanieczyszczenia powietrza, toksyny, substancje drażniące oraz zmienne warunki atmosferyczne,
 • dieta bogata w utwardzone tłuszcze, produkty wysoko przetworzone czy cukry proste,
 • stosowanie kosmetyków zawierających substancje zapychające, np. lanolinę,
 • niewłaściwa pielęgnacja cery trądzikowej, niedopasowana do jej potrzeb,
 • zaniedbanie higieny w okolicach narażonych na trądzik,
 • choroby przewlekłe, np. cukrzyca, insulinooporność.
   

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej? 

Skóra ze zmianami trądzikowymi wymaga kompleksowego i zindywidualizowanego podejścia, odpowiednich czynności pielęgnacyjnych i kosmetyków. Celem jest przede wszystkim wyregulowanie produkcji sebum i zapobieganie zatykaniu porów, co przełoży się na zmniejszenie stanu zapalnego i zapobiegnie jego nawrotom.

Skórę trądzikową należy oczyszczać dwa razy dziennie: rano i wieczorem łagodnym, lekkim żelem. Wystrzegaj się agresywnych detergentów, bo mogą nadmiernie wysuszać skórę. Twarz wycieraj ręcznikiem jednorazowym, ograniczysz w ten sposób namnażanie się bakterii. Po każdym myciu nałóż tonik, który wyrówna pH skóry.

W zapobieganiu zatykaniu porów i w poprawie tekstury skóry pomoże delikatne złuszczanie naskórka. Peelingi enzymatyczne lub antybakteryjne żele do mycia twarzy, zawierające np. kwasy AHA i LHA uwalniają cerę od zanieczyszczeń i bakterii.

Wbrew pozorom skóra trądzikowa wymaga dogłębnego nawilżenia. Wybieraj kremy o lekkiej konsystencji, które jednocześnie wyregulują produkcję sebum. Pamiętaj, że cera tłusta (z nadprodukcją sebum) potrzebuje nawilżenia, ponieważ ciągle może być odwodniona.  Unikaj składników komedogennych, ponieważ zapychają pory. Nie zapominaj także o regularnym stosowaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym, aby zahamować powstawanie przebarwień i zaostrzenie stanów zapalnych.

Na co dzień staraj się nie dotykać twarzy rękami, bo w ten sposób bakterie i zanieczyszczenia przenoszą się na zdrową skórę. W żadnym wypadku nie wyciskaj krost ani zaskórników, ponieważ wpływa to na powstawanie blizn potrądzikowych. Możesz tym również doprowadzić do zakażenia kolejnych partii skóry, roznosząc zanieczyszczenia.

Kosmetyki do cery trądzikowej. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? 

Najlepiej, aby osoby zmagające się z problemami skórnymi wybierały dermokosmetyki dedykowane działaniu przeciw trądzikowi. Opracowuje się je we współpracy z dermatologami i poddaje badaniom klinicznym. Zawierają one składniki hipoalergiczne o potwierdzonym działaniu łagodzącym, nawilżającym, przeciwzapalnym i ochronnym. Są pomocne przy odbudowie bariery hydrolipidowej, wyrównują pH, regulują produkcję sebum, złuszczają martwy naskórek, dlatego łatwiej kontrolować powstawanie zmian trądzikowych.

Przeczytaj artykuł i poznaj nową serię produktów przeznaczonych do odnawiania bariery skóry tołpa.® sebio BHL

Jakich składników szukać w kosmetykach na trądzik? 

Stawiaj głównie na ekstrakty roślinne, witaminy i minerały. W codziennej rutynie pielęgnacyjnej wybieraj toniki, żele i płyny do mycia zawierające m.in.: kwas salicylowy, mlekowy, białą glinkę czy niacynamid, które delikatnie złuszczają, koją i regulują produkcję łoju.

Kremy do skóry trądzikowej powinny być dobierane do rodzaju trądziku i pory dnia. Na dzień najlepiej sięgać po krem do twarzy trądzikowej zawierający kwas hialuronowy lub glicerynę, ponieważ te składniki pomogą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia i jednocześnie zapobiegną przesuszeniu. A o przesuszenie w trądziku nietrudno, bo może być skutkiem stosowania leków przeciwtrądzikowych. W składzie kremu na dzień powinien być także filtr przeciwsłoneczny. Z kolei na noc możesz nałożyć krem o mocniejszym działaniu, np. zawierający retinol – działa on przeciwbakteryjnie oraz wspomaga procesy regeneracji skóry.

Właściwości łagodzące, przeciwzapalne i antybakteryjne, pomocne w pielęgnacji skóry trądzikowej, znajdziemy w ekstraktach roślinnych, np.: aloesu, zielonej herbaty, rumianku. Także probiotyki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji cery trądzikowej chronią naturalny mikrobiom.

Przypisy