Slide 1 jFlow Plus
 • Prof. dr hab. n. med. Magdalena Czarnecka-Operacz

  Prof. dr hab. n. med. Magdalena Czarnecka-Operacz

  Zastosowanie kliniczne preparatów zawierających siarę bydlęcą w dermatologii

 • Dr n. med. Adriana Rakowska

  Dr n. med. Adriana Rakowska

  Łysienie androgenowe - diagnostyka różnicowa i leczenie

 • dr n. med. Agata Bulińska

  dr n. med. Agata Bulińska

  Wprowadzenie do dermatoskopii

[RECENZJA] Dermatoskopia Algorytmiczna metoda oparta na analizie wzorca

Kittler H., Rosendahl C., Cameron A., Tschandl P.
Tłumaczenie i redakcja: Agata Bulińska
Via Medica, Gdańsk 2012

Dermatoskopia to prosta, tania, nieinwazyjna technika diagnostyczna stosowana do oceny wykwitów skórnych, której może nauczyć się każdy lekarz. Polega ona na oglądaniu skóry za pomocą mikroskopu o małym, 10-krotnym powiększeniu. Pozwala to na dokładniejszą ocenę struktur i barw w wykwitach (zmianach barwnikowych i bezbarwnikowych) w porównaniu z badaniem przeprowadzonym gołym okiem, a przez to zwiększa skuteczność wykrycia wczesnych, wyleczalnych postaci czerniaka oraz innych nowotworów skóry.

W 2007 r. Harald Kittler przedstawił nowy rewolucyjny system „Zmodyfikowanej Analizy Wzorca”, w którym mglista terminologia metaforyczna, która się rozwinęła do tej pory, została zastąpiona precyzyjnie sformułowanymi terminami geometrycznymi. Stworzono krótki algorytm „Chaos i Wzory” [Cliff Rosendahl i in. (JAAD 2011)], który można stosować w codziennej praktyce lekarskiej do oceny wszystkich barwnikowych wykwitów, bez względu na to, czy mają charakter melanocytowy, czy nie. Jest to pierwszy system, który można stosować do oceny wszystkich wykwitów złośliwych bez potrzeby wcześniejszego decydowania, czy są melanocytowe. Przy ocenie ogniska nie trzeba też stosować jak dotychczas żadnych skomplikowanych obliczeń.

Przedstawiamy Państwu wyjątkowy i kompletny podręcznik do nauki dermatoskopii autorstwa profesora Haralda Kittlera i wsp. Jego przełomowy charakter polega na tym, że wprowadza jasność, logikę i spójność zarówno języka stosowanego do opisu wykwitów, jak i sposobu wykorzystywania tych opisów do postawienia diagnozy. Podręcznik jest bogato ilustrowany zdjęciami autorów oraz wielu innych ekspertów, będących autorytetami w tej dziedzinie. Prowadzi uczącego się w logiczny sposób od podstaw ku wiedzy eksperckiej.

Szersze zainteresowanie tematyką wczesnej diagnostyki dermatoskopowej nie tylko dermatologów, onkologów czy chirurgów, ale również lekarzy pierwszego kontaktu, umożliwiłoby diagnozowanie czerniaków w najwcześniejszej fazie, tym samym zwiększając szansę chorych na pełne wyleczenie. Taka idea przyświecała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie polskiego wydania tego podręcznika.

Dr n. med. Agata Bulińska

 

» Konferencje

 • 12. Międzynarodowa Akademia Dermatologii i Alergologii

  12. Międzynarodowa Akademia Dermatologii i Alergologii

  Słupsk-Ustka 5-7.02.2016

  » zobacz więcej
 • Kosmetologia - nauka i przyszłość

  Kosmetologia - nauka i przyszłość

  Łódź, 12 marca 2016 r.

  » zobacz więcej
 • Cykl konferencji Akademia Czerniaka 2017

  Cykl konferencji Akademia Czerniaka 2017

  Rusza IV EDYCJA CYKLU KONFERENCJI NAUKOWYCH Akademia Czerniaka 2017

  Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej i jego Sekcja Naukowa „Akademia Czerniaka” oraz Wydawnictwo Lekarskie PZWL zapraszają na IV edycję cyklu, poświęconego tematyce czerniaka. Konferencje są w tym roku również prowadzone w wyjątkowej, interaktywnej formule, która zyskała bardzo pozytywne opinie uczestników. Spotkania, którym przewodniczy Profesor Piotr Rutkowski, przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych lekarzy, a w szczególności chirurgów onkologicznych, onkologów klinicznych i chirurgów.

   

  Daty i miejsca konferencji:

  • Rzeszów – 11 marca 2017
  • Białystok – 1 kwietnia 2017
  • Bydgoszcz – 27 maja 2017


  PROGRAM TEGOROCZNYCH KONFERENCJI

  • Nowotwory skóry 2017 – perspektywy
  • Rola chirurgii w diagnostyce i leczeniu czerniaków o zaawansowaniu lokoregionalnym
  • Udział dermatologa w diagnostyce i terapii nowotworów skóry – profilaktyka i leczenie powikłań skórnych nowych terapii  
  • Leczenie przerzutów in-transit. Leczenie uzupełniające. Inne rzadkie nowotwory skóry
  • Postępy w leczeniu systemowym zaawansowanych czerniaków, powikłania terapii, znaczenie edukacji chorych. Inhibitory BRAF w leczeniu 1 linii czerniaka, rola przeciwciał anty-PD-1
  • Przypadki kliniczne. Przypadek kliniczny  z regionu. GŁOSOWANIE INTERAKTYWNE.
  • Debata: problemy terapii nowotworów skóry


  Nowością w IV edycji spotkań będą:

  1. DEBATA, podczas której będziemy odpowiadać na pytania zadane jeszcze przed konferencją za pośrednictwem strony www oraz analizować interesujące Państwa, zgłoszone wcześniej zagadnienia,

  2. przedstawienie PRZYPADKU KLINICZNEGO Z REGIONU - najlepsi specjaliści z poszczególnych ośrodków omówią wybrane przypadki chorobowe.

  » więcej informacji

» Współpraca

French Society of Dermatology

French Society of Dermatology
»

Clinical and Experimental Dermatology

Clinical and Experimental Dermatology
» zobacz więcej

Dermatologic Therapy

Dermatologic Therapy
» zobacz więcej